Co (ne)dává smysl

21. února 2014 v 15:15 | altermater |  Úvaha

V tomto tématu musíme chápat slovo smysl ve filosofickém významu. Základem slova je potom "mysl". Z toho vyplývá, že se budu zabývat tím, co má člověk na mysli, když hájí smysl věci nebo činnosti, když chce někoho přesvědčit, jestli to či ono má nějaký smysl. Myslím, že většinou člověk hájí svůj názor. Podle mnohých lidí má něco smysl pouze tehdy, když jim to přináší výhody, když věc, činnost, záležitost vyhovuje jejich naturelu. Smysl má to, o čem se domnívají, že je to obohacuje a nějak jim to prospívá. Nepřipouští si, že názor jiného člověka, že je něco nesmysl, je správný. Vždyť pro ně má věc smysl! Například něčí mysl je zaplavena touhou skákat Bungee Jumbing, touží po adrenalinu a je mu jedno, že ostatní říkají: " je to nesmysl, můžeš se zabít, přinejmenším zranit! " Nebo mě někdo chce přesvědčit, že pobyt u moře s jednoročním dítětem má smysl, ale já to považuji za nesmysl. Mám k tomu výhrady a domnívám se, že má pro dítě větší smysl poznávat krásu přírody spolu s láskyplnými rodiči u nás doma. Každý nachází smysl svého bytí v něčem jiném.

Oproti tomu uznávat různé mravní zásady a zákony má obrovský smysl. Nemůžeme si přeci myslet, že dát přednost chodcům na přechodu je nesmysl, že absolvovat povinnou školní docházku je nesmysl, že potrestání zlodějů, pedofilů, vrahů a jiných různých psychopatů je nesmysl, že pomáhat slabším je nesmysl. V tomto ohledu vidím velký civilizační problém. V naší společnosti se ztrácí správné rozlišení toho, co má smysl a co nemá smysl.

Naši politici jsou nám bohužel nesprávným příkladem a vedou nás svými manipulacemi cestou schizofrenie k absolutní dezorientaci.

Domnívám se, že mi všichni dají za pravdu, že v životě lidském má největší smysl láska a nemyslím tím fyzickou lásku, ale lásku srdeční, opravdovou, oduševnělou, nezištnou.

Papež Řehoř V. řekl, že smysl života spočívá v tom, kolik štěstí a lásky člověk rozdal. Tomu rozumím a velmi se snažím jít touto cestou.

Kéž by smyslem každého člověka se stalo to, co píší ve Wikipedii:

….. "Má tedy smysl neustále sebe zkoumat, jak jednám a maximálně usilovat o to být stále lepším člověkem."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anita Gozukara Anita Gozukara | E-mail | 9. března 2014 v 7:17 | Reagovat

Opravdový život svědectví o vyléčení rakoviny se konopí olejem http://www.ricksimpsonoilcurescancer.blogspot.de

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.