Mládí je pryč

25. února 2018 v 18:03 | alter |  Úvaha
Ano, mládí je pryč, nastoupilo stáří. Je fakt, že se stále cítím duchem mladá a je mi líto nebo spíše mívám vztek na to, že fyzická zdatnost nestíhá duševní svěžest.
Když se ohlédnu za svým životem, jsem v podstatě nyní, ve stáří, šťastnější než třeba ve čtyřiceti. Dva porody za sebou, výchova dětí, starost o domácnost, následné ovdovění, hledání smyslu života a nového partnera, složité rodinné vztahy, nemoci a úmrtí.
Dnes jsem smířená s věkem, přibývajícími vráskami, necloumají se mnou hormony, užívám si důchodového klidu, pěstuju koníčky, na které nebyl čas, mám radost z každé maličkosti. Mladí lidé si tohle neuvědomují, bojí se stáří, ženy se nechtějí smířit s vráskami, podstupují různé estetické operace, muži kolem padesátky opouštějí rodinu a dokazují si v nových vztazích, že jsou ještě chlapáci. Zakládají nové rodiny s o hodně mladšími ženami, než jsou oni. Ptám se. Komu to prospěje? Asi si nejvíc polepší muži opuštějící rodinu. Zvyšují svoje sebevědomí, zjišťují, že jsou stále přitažliví, ale neuvědomují si, že počáteční nadšení z příjemné změny partnerky postupně mizí a pak možná litují. Opuštěné ženy jsou na tom mnohem hůře. Nemohou po uplynutí mateřské dovolené najít zaměstnání. Nemají čas se věnovat svým zálibám. Často žijí na hranici životního minima. Vím, je to složité a nedá se to generalizovat. Mnohé rodiny jsou stálé po mnoho let.
V dnešní době se používá termín tzv. rozšířená rodina. Muž nebo žena opustí rodinu, založí novou rodinu nebo alespoň partnerství, najdou si nové partnery, kteří mají třeba také svoje děti a pak se spolu všichni dohromady kamarádí, jezdí na výlety, na dovolené střídají se o péči svých potomků vlastních i nevlastních. Z toho je mi úzko. Rodina, jako pevný svazek rodičů s jejich dětmi, ztratila své místo ve společnosti. Můžeme mluvit jen o partnerství, přátelství, kamarádech, strejdech, tetách. Děti ne vlastní vinou vidí vlastního otce s jinou partnerkou než maminkou a obráceně maminku s jiným partnerem než tatínkem. Zaseje se sémě a tyto děti budou chtít žít stejným způsobem života. Volně, svobodně, nezávazně. Vypadá to, že takový život je prima. Ale myslím, že tento způsob soužití rodičů s dětmi je mnohem složitější než trvalý manželský svazek. Pokud máme děti, nesou oba jejich rodiče za ně až do 18 let zodpovědnost. Starost o děti na dálku a v přítomnosti nového partnera, který do toho může s odpuštěním kecat, myslím není jednoduchý. Takže jsem ráda, že mládí je pryč, když mě opustí dnes partner, a to se může stát, ustojím to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.