Když zavřu oči, vnímám slepotu.

20. dubna 2018 v 11:54 | altermater |  Úvaha
Zavřu oči, když nechci vidět. Nechci třeba vidět trpící zvířata, děti, člověka nejbližšího i vzdáleného. Zavřu oči, protože nechci vidět přírodní katastrofy, které buď vlivem lidské hlouposti, nebo jen tak z přírodních změn vznikají. Zavírám oči při přehnaně krvavých scénách ve filmech, kdy podle mého úsudku by méně znamenalo více.
Pojem zavřených očí se však používá i ve smyslu, kdy se bráníme něco aktivního vykonat, bojovat, kdy si říkáme: "Lépe nevidět, neslyšet, neřešit." Hlavně, abych neměl já z toho problémy, chci mít klid. Tudíž zavíráme oči před lidskou surovostí, lhostejností, nemohoucností, omezeností. V tramvaji nevidíme, že někdo někomu ubližuje, nenabídneme pomoc, ani nepřemýšlíme, jak pomoci a raději odvrátíme hlavu a děláme, že nevidíme. Udivuje mě, když čtu příběhy lidí, kteří například upadli na eskalátoru nebo byli biti násilníky v metru a ostatní měli jako by oči zavřené. Dělali, že nevidí, neslyší, nezavolali pomoc. Ubývá bojovníků za lidská práva. Přibývá lhostejnosti k lidskému utrpení, k nezvratným přírodním změnám, které způsobil člověk svoji nenasytností, tupostí a sobeckostí, k politické situaci v naší zemi i ve světě. Je třeba mít oči otevřené a bojovat proti lži, podvodu, násilí, lhostejnosti, sobeckosti velmi důsledně a opravdově. Zavíráme oči před politickou situací v naší krásné zemi i v celém světě.
Mám nevidomou kamarádku, která má oči zavřené jen v noci ale v podstatě pořád, protože je absolutně slepá. Vidí jen tmu. Její věrný pes, černý labrador, jí nahrazuje zrak. Oba jsou velmi pozorní, věrní jeden druhému, nikomu by neublížili, chrání jeden druhého před zavřenými zraky okolí. Je smutné, že vidící okrade slepého, a to se jim stalo. Přátelství s touto neobyčejně inteligentní, vzdělanou a statečnou ženou mě nesmírně obohatilo a mohu říct, že moje oči se snaží vidět daleko víc pod povrch věcí než dřív. Takže, když zavřu oči, sním o tom, jak láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.