Eseje

Allkohol - metla lidstva

18. října 2012 v 21:44

O alkoholu se píše celkem snadno. Většina z nás má s alkoholem během našeho života bohaté zkušenosti, dobré i zlé. Jsem holka z Moravy a k ní alkohol patří. Doma pálená slivovice z dobrých švestek je k nezaplacení. Zamlada mně nechutnala, až teď jsem si jí oblíbila a to hlavně proto, že o ní vím, že je to skvělý léčitel. Pomáhá proti chřipce, zánětu mandlí, angině, kašli, rýmě, dokáže vrátit ztracený hlas. Staří lidé si libují, že jim slivovice roztahuje cévy. Dají si každý den "stopečku", "štamprdli", "hltánek", nebo jak tento rituál nazývají a hned je jim lépe. Myslím, že takové zacházení s alkoholem má něco do sebe. Alkoholem se nemusíme opíjet do němoty, můžeme se s ním potěšit a užívat si ho, jako léku. Víno, hlavně červené, je výborný antioxidant a sklenička - i dvě denně nám neublíží. Naopak posílí náš imunitní systém. Příkladem toho jsou Italové, Francouzi, kteří mají víno v oblibě a spolu s jejich vynikající kuchyní jsou mnohem zdravějšími národy než jsme my Češi, milovníci piva. Já jsem po všech svých zkušenostech s různými druhy alkoholu skončila jako milovník dobrého červeného vína a to si nenechám vzít. Navíc mně nemůže ohrozit otrava methylalkoholem. Slivovici naštěstí dostávám ze zaručených poctivých zdrojů zatím od členů mé moravské rodiny. Při dnešním methanolovém vraždění bych se ničeho jiného nenapila.
Tak NA ZDRAVÍ!!!!

Optimismus těch dvou.

17. července 2012 v 13:20 | altermater

Tento týden to budu mít jednoduché. Znám se a mohu říct, že se kamarádím s jednou nevidomou paní. Má vodícího psa, černého Labradora a oba jsou mimořádní optimisté. Pochopitelně tato paní občas propadne v dnešní době pesimismu z důvodu zhoršené finanční situace zejména tělesně postižených. Můj článek je vlastně citát dopisu mé kamarádky, které pomáhám levně získat různé služby a aktivity, které jí zajímají od poskytovatelů slev.

Paní mně dovolila její dopis uveřejnit s touto odezvou:

No jasně, Ivanko, klidně tam napiš co uznáš za vhodný, aby lidi věděli, kdo jsme my dva optimisti, že je to i můj krásný černý, empatický, milovaný a pažravý Nemča.
Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.
Jan WerichAhoj Ivanko,

tak už jsem všechno objednala, na pedikuru jdu příští čtvrtek a paní Hanka mi nabídla, že mám zavolat až budu v Labuti,
že pro nás přijde a že pejsek může být samozřejmě se mnou vevnitř.
Na fráninu jsem objednaná v týdnu od 13. do 17. srpna, každý den 2 vyuč. hodiny od 7.30 do 9 hodin.
Byl výběr i na večer, ale já jsem ráno čipernější. Prý by neměl být problém, že jsem slepá a s pejskem,
ale to říkala jen ta paní, která shromažďovala přihlášky.
Prý budeme mít rodilého mluvčího, jsem na to strašně zvědavá, cena je hodně příznivá.
Jsou tam dobrý věci na slevomatech, ale já obtěžuju se zaplacením jen když je to pro mě hodně nutné.
Už se propracuju dovnitř na to podrobnější povídání, ale nevím, jak bych to měla zaplatit z účtu, to fakt
neumím.
Přejeme hezké dny, i když počasí nic moc, ale alespoň je víc času na čtení,
my dva - zatím optimisti.


Myslím, že není třeba žádného komentáře. Mějte se krásně.

Čokoládou ke štěstí

3. července 2012 v 8:34

Čokoládou ke štěstí.Mívávala jsem ráda sladkosti. Těšila jsem se do cukrárny jak dítě na cumel. Dnes po prodělané vážné nemoci vím, že nám cukr velmi škodí a že jeho současná přílišná konzumace, hlavně bohatší části lidstva, je původcem všech civilizačních nemocí včetně rakoviny. Milovala jsem zmrzliny a dortíčky, čokoládu. Vařila jsem často sladká jídla a každý víkend jsem upekla nějakou dobrotu. Vánoce byly pro mě neuvěřitelným zážitkem, kdy jsem si užívala všeho: vánočního cukroví, ovoce, oříšků, salátů, chlebíčků a pochopitelně čokolád. Tenkrát jsem nevěděla, že ty čokolády co jíme jsou pěkně hnusný, protože je tam příliš mnoho cukru, rostlinného ztuženého tuku a velmi málo kakaa. Protože jsem měla málo peněz kupovala jsem si ty nejpodřadnější a nejlevnější čokolády. Když jsem byla malá a nebylo doma nic sladkého, umíchala jsem si domácí čokoládu z másla, cukru a kakaa. Dnes vím, že takto připravená čokoláda je mnohem zdravější než levné kupované. Když mně můj lékař, který mně pomáhal překonávat nemoc, řekl, že imunitní systém pomáhají kromě jiného zvyšovat kakaové boby, nevěděla jsem o čem mluví. "Kde je koupím?" Ptala jsem se. "Jezte čokoládu nad 85% kakaa," odpověděl. Takže kakaovými boby se myslí dobré kakao. Kupuji a konzumuji čokoládu s co největším procentem kakaa a každý den sním asi 3 čtverečky a cítím se skvěle. Leze to sice trochu do peněz, ale dobrá čokoláda velmi prospívá zdraví protože: - cituji z článku Čokoláda pro zdraví:

Čokoláda hořká, tedy ta pravá, má mnoho pozitivních vlastností a to tím větší, čím vyšší je procento obsažené kakaové hmoty - vybírejte ty s alespoň 70% kakaové sušiny. Čokoláda je prospěšná pro svůj vysoký obsah flavonoidů, tedy látek, které působí jako antioxidanty, ve 100 g je jich až 53 mg. Dále obsahuje kofein a theobromin, tedy látky zvyšující postřeh a schopnost soustředit se. Čokoláda uvolňuje v těle hormony štěstí, takže zlepšuje náladu a obsahuje také několik důležitých minerálů - fluor, který zpevňuje zuby, draslík, který působí proti stresu a hořčík, který příznivě působí na funkce mozku, zabraňuje krevním sraženinám a trombózám a podporuje dobré dýchání. Třísloviny obsažené v čokoládě zase ničí bakterie v ústech.
Obzvláště hodnotná je čokoláda vyrobená z nepražených kakaových bobů - tyto boby jsou ušetřeny tepelného zpracování a zachovávají si tak vyšší obsah prospěšných flavonoidů i ostatních látek.

Jedna moje známá, která miluje čokoládu tak, že dokáže sníst bonboniéru na posezení tvrdí, že je to lepší než orgasmus. Něco na tom bude, ale všeho s mírou! I na čokoládu může vzniknout závislost. Dobrou chuť.

Krásou ke štěstí

15. června 2012 v 20:08 | altermater
Svítání, cvrlikání probouzejících se ptáků, ranní rosa v trávě - KRÁSA!
Zalesněné kopce, kvetoucí louky, lesknoucí se hladina rybníka - KRÁSA!
Cestička vinoucí se údolím mezi skalami a průzračný čistý potok - KRÁSA!
Radující se, rozesmátí a tančící lidé - KRÁSA!
Stařecká, vrásčitá ruka hladící jemnou tvář dítěte - KRÁSA!
Setkání s milým, čistým, upraveným a usměvavým člověkem - KRÁSA!
Krása je všude kolem nás, jen jí najít!
Krása je oduševnělost a láska.
Pohled na krásu nás povznáší a obšťastňuje, stáváme se lepšími.
Krása je v čistotě, barvách, umění, tvořivosti, klidu, prostotě, lidskosti a lásce.

Pečujme o svoji krásu každý z nás,
vytvářejme krásu kolem nás,
můžeme se tak zbavit zloby v nás.

Světlo v nás

21. dubna 2012 v 18:44 | altermater
Světlo je život. Světlo vyzařuje slunce, oheň, žárovka, zářivka, infralampa, biolampa, různé zářiče a přístroje. Světlo je zrakový vjem. Díky světlu vidíme barvy, vnímáme krásu přírody, uměleckých děl, prostor i čas. Světlo je radost. Nedostatek světla v zimě nám způsobuje nemoci, deprese, smutek, úzkost i žal. S jarem přichází radost díky nastupujícímu delšímu dni a jasnosti slunce. Velikonoční svátky jsou plné jasu, světla, nádherných zářivých barev. Oslavujeme tak opětovný příchod světla do našich životů. Světlo si umíme sami zajistit díky zápalce, zapalovači, elektrickým zařízením. Stačí stisknout nebo otočit knoflík, rozžehnout oheň, zajít do solária, nebo na světelnou terapii. Jediné co neumíme rozsvítit je světlo v nás samotných. Jen málo lidí umí vyzařovat světlo. Právě takové světlo, které velmi potřebujeme k životu. Na ulicích se setkáváme, smutní, zamračení, naštvaní, utahaní a spěchající. Nemáme čas se na sebe usmát, promluvit laskavé slovo, podat si ruce případně se obejmout. Ne nadarmo se říká lidem, které vyzařují světlo, radost a lásku "Sluníčko". Zkusme se naučit předávat světlo svým úsměvem, citlivostí, tolerancí a láskou. Je to těžké v této době plné strachů a obav, ale jde to. Mám nevidomou kamarádku. Naštěstí dříve viděla a světlo si pamatuje. Zvykla si na život ve tmě a já jí obdivuji, protože ona umí vyzařovat světlo.
 
 

Reklama